3.9.13

Komunikacja bez przemocy z dziećmi

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na wyjątkowe (i bezpłatne) warsztaty dla rodziców z Opola!

Zastanawiasz się jak sprawić by codzienne relacje z dzieckiem układały się bardziej harmonijnie i były pełne radości i łatwości?

Każdy etap życia dziecka ma swoje specyficzne cechy. Z innym rodzajem wyzwań mierzą się rodzice malutkich szkrabów, z innym gdy ich pociecha idzie do szkoły, a jeszcze innym, gdy dziecko staje się nastolatkiem, którego rzeczywistość wydaje nam się zupełnie obca.

Być może czasem zastanawiasz się też czy zachowania twojego dziecka są naturalnym etapem jego rozwoju, czy może wymagają już interwencji.

Pracując w trzech grupach przyjrzymy się typowym sytuacjom i trudnościom życia codziennego, z którymi mierzą się rodzice dzieci w grupach wiekowych: żłobkowo-przedszkolnym (0-6), szkolnym (7-12) i nastoletnim (13-17).

Poznamy i przećwiczymy sposoby na takie reagowanie w trudnych momentach, które pomoże w budowaniu bliskości w rodzinie, da poczucie, że konflikty można wykorzystać konstruktywnie do wzmacniania więzi, a wspólne życie może być przygodą pełną radości i satysfakcji.

Warsztaty poprowadzi Ksymena Klemińska - dyplomowana trenerka rozwoju osobistego, pracująca w oparciu o metodę Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication). Jest facilitatorką programu Essential Peacemaking/Men&Women, który promuje otwartą i szczerą komunikację pomiędzy kobietami i mężczyznami. Wykorzystuje metodę NVC do wspierania rozwoju osobistego, którego efektem jest głębsze zrozumienie potrzeb swoich, innych ludzi oraz otaczającego nas świata.

Czas trwania: 3 godziny.

  • 21 września, godz 15.00 - Centrum EUREKA, ul. Kościuszki 16/4, Opole
Z rodzicami dzieci żłobkowo-przedszkolnych będziemy uczyć się jak siać nasiona, które zaowocują w przyszłości łatwością w wychowywaniu dziecka. Przyjrzymy się roli rodzica dziecka w tym wieku, opowiemy co może oznaczać "komunikacja bez przemocy" z tak małym dzieckiem, nauczymy się jak wspierać siebie na pierwszych etapach bycia z dzieckiem. Dowiemy się jak dobrze od fundamentów budować relacje ze swoim maluchem i jak porozumiewać się z nim w pozawerbalnym tańcu emocji, nadając mu jednocześnie pożądany przez rodzica kierunek.

  • 12 października godz. 10.00 oraz 23 listopada godz. 15.00
Z rodzicami dzieci szkolnych uczyć się będziemy jak wspomagać dziecko w rozumieniu, nazywaniu i wyrażaniu swoich przeżyć, jak wspierać rozwój jego inteligencji emocjonalnej tak, aby relacje dziecka ze światem były źródłem radości i poczucia bezpieczeństwa. Porozmawiamy o stawianiu mądrych granic oraz jak nie dać się uwieść pokusie wychowywania przyzwalającego z jednej strony lub wychowania opartego na zakazach i nakazach z drugiej.

  •   23 listopada godz. 10.00
Z rodzicami nastolatków porozmawiamy o tworzeniu harmonijnej koegzystencji dwóch odmiennych światów - dorosłego i nastoletniego, będziemy odkrywać jak kształtować relacje z osobą, która dzieckiem już tylko bywa, a której potrzeba niezależności, wpływu i sprawczości zaczyna być tak dominująca, że jakiekolwiek dyskusje stają się źródłem frustracji i napięć.

Zapisy: xyma@context.pl (z dopiskiem warsztaty, swoim nazwiskiem i nr telefonu).
Obecnie trwają zapisy na warsztat październikowy - dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. 

Uwaga: ze względu na to, że projekt jest finansowany przez Miasto Opole, to warsztaty są bezpłatne jedynie dla mieszkańców Opola!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz