23.3.12

O-Ko-Spoko! - zakładamy kooperatywę spożywczą

Przez ostatnie 2 miesiące testowaliśmy w Mamowie wspólne zakupy ekologicznych warzyw z gospodarstwa pod Nysą (Ekokoszyk). Okazało się, że przynajmniej 10-oro rodziców jest zainteresowanych mniej lub bardziej regularnym kupowaniem ekologicznej żywności. Dzięki zakupom grupowym mniej płacimy za przesyłkę i wiemy skąd pochodzą. Pomyśleliśmy, że gdyby było nas więcej, można by było rozszerzyć asortyment, a owoce i warzywa, których nie ma w ofercie ekorolników, można kupować bezpośrednio na giełdzie rolniczej.  

Dlatego szukamy chętnych do Opolskiej Kooperatywy Spożywczej, czyli O-Ko-Spoko!
Co to jest?
Kooperatywy spożywcze to nieformalne spółdzielnie zrzeszające osoby zainteresowane kupnem zdrowej, ekologicznej i przystępnej cenowo żywności bezpośrednio od lokalnych rolników.
Takie grupy działają już w kilku miastach Polski – Warszawie, Łodzi, Lublinie, Gdańsku i Toruniu. Teraz czas na Opole :-)
Jak to działa?
Najpierw zbieramy chętnych i listę zamówień (na podstawie oferty lokalnych rolników) i pieniądze (do ceny warzyw doliczamy 10% na transport). W ustalonym terminie dwie osoby z kooperatywy (najlepiej za każdym razem dwie inne) jadą do rolnika po warzywa (lub rolnik przywozi je do Opola za zwrot kosztów paliwa). W tym samym dniu w ustalonych godzinach osoby z kooperatywy zbierają się, żeby odebrać zakupy i ustalić następny termin i kolejnych wybrańców, którzy będą koordynować zakupy.
Jakie są zalety kooperatywy?
- jest taniej (warzywa mogą być nawet 30% tańsze niż w sklepie)
- jest ekologicznie (żywność wyprodukowana lokalnie przebywa mniejszą ilość tzw. food miles, czyli redukujemy emisję CO2)
- żywność jest świeża i pochodzi z pewnego źródła
- wspieramy lokalnych rolników
Wstępne założenia kooperatywy opolskiej:
- w miarę możliwości kupujemy warzywa ekologiczne (na razie mamy sprawdzone 2 gospodarstwa sprzedające takie warzywa). W razie zainteresowania żywnością nie-eko, można robić zakupy po prostu na giełdzie rolniczej.
- na początek zakupy robimy raz w miesiącu (odbiór w godzinach popołudniowych)
- pierwsze zamówienia składamy mailowo, a docelowo za pośrednictwem strony internetowej
Czekamy na zgłoszenia od wszystkich zainteresowanych działalnością kooperatywy.  Maile  zatytułowane „Kooperatywa” prosimy przysyłać na adres: mamowo@gmail.com  (podając swoje imię i nazwisko, adres i telefon kontaktowy. Mile widziane osoby z samochodem, które byłyby gotowe raz w miesiącu (lub raz na kilka miesięcy) poświęcić 2-3 godziny czasu na wycieczkę po warzywa dla całej grupy. )

Do wspólnych zakupów zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętne, co i gdzie kupują. Zostań świadomym konsumentem, przyłącz się do nas!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz