7.1.10

wczesna edukacja w Opolu

Jest w Opolu kilka miejsc, gdzie odbywają się zajęcia dla zupełnych maluchów. Takich od kilku miesięcy do 1-2 lat. Wczesna edukacja  to modne ostatnio, szerokie pojęcie, które budzi kontrowersje.Jej przeciwnicy twierdzą, że nie ma potrzeby uczyć niemowlaków czytania, pływania, czy języków obcych, bo jeszcze nie są na to gotowe i "na naukę będzie jeszcze czas". Z kolei zwolennicy wczesnej edukacji uważają, że im wcześniej, tym lepiej i że należy wykorzystać wyjątkową chłonność dziecięcego umysłu i intensywnego rozwoju, aby w formie zabawy wprowadzić umiejętności, które inne dzieci/ludzi nabywają później, w toku zwyczajowej edukacji przedszkolnej i szkolnej.
 Każdy rodzic sam musi przemyśleć argumenty "za" i "przeciw" zajęciom rozwojowym, uważam jednak, że na pewno nie zaszkodzi spróbować, tym bardziej, że nauka nie musi być sprawą nudną i poważną :-)
A w Opolu:
1. już pojutrze - w sobotę 09 stycznia - można wziąć udział w dwugodzinnych warsztatach Programu Baby Signs®-Migusie®. Warsztaty prowadzone są przez Panią Annę Nałęcz-Sikorską (Certyfikowanego Instruktora Programu Baby Signs®-Migusie®) w opolskiej Akademii Szkraba. Koszt uczestnictwa w warsztatach wraz z pełnym zestawem startowym to 180 zł. Wszelkie informacje oraz zapisy - telefonicznie (504 20 55 55) bądź poprzez email: anna.nalecz@babysigns.pl. Warunkiem przeprowadzenia warsztatów jest zapisanie się na dany termin min. 5 osób.
Więcej o bobo-migach:
"Chyba każdy rodzic przyzna, iż nie ma nic gorszego od sytuacji gdy nasz szkrab płacze, a my nie wiemy dlaczego. Małe dzieci bardzo długo nie umieją przekazać rodzicom swoich potrzeb słowami. Na szczęście wiele szybciej uczą się koordynować ruchy swoich rączek. Potrafią pokazać nam za po­mocą prostych znaków co kryje się w ich małych główkach na długo zanim będą w stanie to powiedzieć.
Używanie języka znaków dla niemowląt i małych dzieci:
• zmniejsza frustrację i stres dziecka zapewniając mu możliwość wyra­żenia tego co myśli i czuje w pro­sty, cichy i sprawdzony sposób
• otwiera rodzicom okno do świata myśli i pragnień ich dziecka po­zwalając im docenić jak wiele ich pociecha widzi , pamięta i rozumie z otaczającego ją świata.
• pomaga rodzicom przekonać się jak mądre są ich dzieci i uświada­mia ich jak wiele znaczy to co dla nich robią.
• umacnia więź między rodzicem a dzieckiem zwiększając ilość wzajemnych relacji pozytywnych względem negatywnych.
• rozwija u dzieci miłość do książek dając im możliwość aktywnego uczestnictwa we wspólnym czyta­niu.
• tworzy solidny fundament pod przyszły rozwój emocjonalny dziecka, pomagając mu wyrażać uczucia w konstruktywny sposób.

2. Można też zapisywać dzieci na wiosenny kurs pływania w Szkole pływania Krystyny Komendy. Zajęcia dla dzieci od 3 miesiąca do 2 lat rozpoczynają się 30.01. Kurs obejmuje 10 półgodzinnych zajęć, kosztuje 280 zł. Polecam z własnego doświadczenia :-)
Więcej o pływaniu dla maluchów:
"Aktywne wspólne z rodzicami przebywanie w wodzie to sposób na umacnianie więzi emocjonalnej, na pobudzanie tempa i jakości rozwoju fizycznego i umysłowego. To gimnastyka dla mięśni i stawów, doskonalenie koordynacji ruchowej. Ćwiczenia w wodzie stanowią profilaktykę wad postawy, podnoszą odporność na infekcje.
Dążymy, żeby dzieciaki polubiły wodę i akwen większy niż wanna. Potrafiły samodzielnie wychodzić z wody, uśmiechnięte skakać z brzegu basenu (również na stojąco), poruszać się w rękawkach na brzuszku i plecach.
Z chęcią wchodziły na zjeżdżalnię i nie zastanawiając się długo, śmiało ruszały w ramiona mamy lub taty. Nie bały się zanurzać głowy pod wodę i dzielnie pozowały do zdjęć podczas nurkowania.
Dajemy szansę na pierwsze samodzielne próby pokonywania niewielkich odległości bez pomocy czegokolwiek i kogokolwiek. A potem już tylko doskonalenie i światowe baseny sportowe stoją otworem..."

3. angielski dla maluchów metodą Helen Doron. Na zajęcia w szkole językowej Junior można zapisywać dzieci już w wieku 6 miesięcy. Oczywiście uczestniczą w zajęciach Baby Best Start wraz z rodzicami :-)
"Metoda Helen Doron Early English opiera się na sposobie, w jaki odbywa się nauka języka ojczystego – niemowlę rozpoczyna naukę już w chwili przyjścia na świat (a nawet wcześniej).
Z początku niemowlę słyszy słowa, ale ich nie rozumie. Stopniowo rodzice pomagają mu uchwycić znaczenie dźwięków, które zdążyło już poznać. Za każdym razem, gdy dziecko wykazuje zrozumienie lub wypowie słowo, rodzice nagradzają je uściskami, uśmiechem, pocałunkami.
Metoda Helen Doron naśladuje ten naturalny proces. Dziecko uczy się tu angielskiego tak samo, jak języka ojczystego. Przez wiele lat Helen Doron opracowywała w tym celu specjalne materiały. Dziecko wielokrotnie słyszy teksty i piosenki, nagrane na kasetach audio lub płytach CD, przy czym nie musi im poświęcać aktywnej uwagi ani usiłować ich zrozumieć. Po pewnym czasie dźwięki, słowa i budowa zdania angielskiego stają się dla niego znajome."

Jeśli wiecie o innych ciekawych zajęciach dla maluchów, dajcie nam znać (mamowo[małpa]gmail.com )!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz